TECHNIKA NÁS VIE POSUNÚŤ
DOPREDU V ČASE

Vladimír Slezák, generálny riaditeľ Siemens s.r.o.

 

Vladimír Slezák (50) hovorí, že človeka nahor vynesú schopnosti, no len charakter ho tam udrží. Začínal ako študent a neskôr doktorand na Strojníckej fakulte STU. Potom prešiel viacerými firmami, až napokon nastúpil ako obchodník do spoločnosti Siemens. Za rok vystriedal šéfa divízie, po ďalších dvoch rokoch sa stal technickým riaditeľom. Od roku 2008 sedí na stoličke generálneho riaditeľa.

STU ma naučila zákonom fyziky

V. Slezák získal vzdelanie v prakticky všetkých hlavných technických smeroch. Po elektrotechnickej priemyslovke išiel na Strojnícku fakultu STU študovať chemické a potravinárske technológie. Dostal tak výborný základ v tom, ako sa dívať na svet z pohľadu matematiky, fyziky aj chémie. Viac ako teória ho však bavili pokusy. „Cvičenia v ťažkom laboratóriu boli najlepšia vec. Tam som si mohol vyskúšať, ako veci fungujú v praxi,“ spomína V. Slezák.

Ak sa niekto rozhodne pre vysokú školu, mal by podľa V. Slezáka aspoň trochu vedieť, čo chce v živote robiť. „Ja som nikdy neuvažoval nad tým, že budem riaditeľom Siemensu. Minimálne som však vedel, že chcem byť technikom.”

„Ak chce byť niekto technikom, nemôže študovať architektúru.“

Zákazníka zaujíma, či mu rozumiete

V. Slezák dnes vedie slovenskú pobočku jednej z najväčších technologických firiem na svete. Vedomosti zo Strojníckej fakulty využíva dodnes. „Zákazníci si najviac vážia, keď ste im partnerom do diskusie, keď ste odborníkom. Ľudí ani tak nezaujíma váš produkt, ale to, ako vyriešite ich problém. A na to potrebujete rozumieť procesom, súvislostiam. A to ma naučila škola,“ vysvetľuje V. Slezák.

Na práci ho najviac baví zmena a komunikácia s ľuďmi. „Nežijete v stereotype. Neustále sa menia nielen technológie, ale aj trh, v ktorom fungujete, krajina a jej zákony.“

„Doba IT expertov, ktorí boli veľmi hľadaní a zúfalo preplácaní, je už dávno preč.“

Humanitné smery bez perspektívy

Úrady práce sú dnes plné zástupov mladých ľudí, ktorí skončili sociológiu, právo alebo iné humanitné vedy so zlou perspektívou uplatnenia na trhu práce. Strojnícka fakulta STU naopak ponúka výborné uplatnenie pre svojich absolventov. Prácu si nemá problem nájsť 98 % jej absolventov.

„V uplynulých rokoch bolo trendy ísť na elektrotechniku, pretože každý sníval o tom, že svet bude patriť počítačom. Ja si myslím, že ten svet nás jedného dňa omrzí. Trh sa naplní a ľudia nebudú mať čo robiť. Pozrite sa na firmy dnes. Drvivá väčšina z nich hľadá zamestnancov práve na rôzne druhy technických pozícií.“ dodáva V. Slezák.

Vladimír Slezák

Narodil sa v roku 1963 v Bratislave. Je absolventom Strojníckej fakulty Slovenskej technickej univerzity v Bratislave so zameraním na chemický a potravinársky priemysel. Dnes je generálnym riaditeľom spoločnosti Siemens s.r.o. a predstaviteľ koncernu Siemens AG na Slovensku. Pôsobí tiež ako podpredseda Slovenskej obchodnej a priemyselnej komory. V roku 2012 bol v kategórii Hospodárstvo nominovaný na cenu Krištáľové krídlo.

Zaujal vás príbeh Vladimíra Slezáka? Napíšte nám na Facebooku.