Bez strojariny
by som ani nežil

Ján Mészáros, CEO/Engineering, Prototyping, Materials,
e-Sense Slovakia

 

Ján Mészáros (26) nepatril na škole medzi flákačov. Spolu s kamarátmi konštruoval formule v rámci fakultného STUBA Green Teamu, ktorý vyvinul prvú formulu na elektrický pohon na Slovensku a získal s ňou ocenenia na zahraničných okruhoch v tvrdej medzinárodnej konkurencii. Krátko po škole so spolužiakmi založil spoločnosť e-Sense Slovakia zameranú na výskum a vývoj techniky v oblasti elektromobility, výrobných technológií a spracovania karbónu.

Pokazený moped

Svoju strojársku kariéru začal už v detstve. V trinástich rokoch mu rodičia po dlhom prehováraní kúpili prvý moped. Žiaľ, pokazený – Janovi zodpovední rodičia totiž nechceli, aby sa na ňom dokaličil. Pol roka svojpomocne skúšal motorku spojazdniť a nakoniec sa mu to podarilo. V tom momente bolo jasné, že chce študovať techniku.

English is easy

Jano vyštudoval strednú odbornú školu strojársku na bratislavskom Fajnorovom nábreží a Strojnícka fakulta STU bola jasným pokračovaním. Rozhodol sa pre štúdium v angličtine. „Pre technika, ktorý chce držať krok s dobou, je angličtina úplná nevyhnutnosť. To, čo si prečíta po slovensky, je už vo svete tri roky staré,“ vysvetľuje J. Mészáros.

„Angličtina je úplná nevyhnutnosť.“

Formula ho naučila spolupráci

Na Strojníckej fakulte STU stál pri zrode prvej elektrickej študentskej formule na území bývalého Československa. S kolegami z tímu precestoval svet a spolu získali mnohé konštruktérske ocenenia v tvrdej konkurencii univerzít s väčšími rozpočtami aj skúsenosťami. Vďaka projektu spoznal množstvo ľudí, ktorých spojilo nadšenie pre elektrinu a techniku.

„Pri formule sme sa naučili spolupracovať, zabávať, komunikovať, ale aj sa dobre pohádať. Bez ľudí, ktorých som stretol a s ktorými dnes robím, by som nebol schopný riešiť zložité zadania.“

Pri práci na študentskej formule získal sebavedomie a odhodlanie pracovať na nových nápadoch. Projekt bol zároveň skvelou príležitosťou získať praktické skúsenosti a neskončiť školu bez potrebnej praxe.

„Bez projektu študentská formula by som bol asi len remeselník so svojou dielničkou. Tam som však stretol úžasných ľudí, ktorí podobne zmýšľajú a sú dobrí v rôznych oblastiach techniky. “

„Pre túto prácu chcem vstávať každý deň z postele.“

Zrod e-Sense

V roku 2013 Jano s bývalými spolužiakmi založil spoločnosť e-Sense Slovakia. Firma sa venuje hlavne výskumu a vývoju v oblasti elektromobility.

„Už na strednej škole som vedel, že budem podnikať a že to budem robiť po svojom. Tak som sa aj zariadil. Učil som sa celý čas hlavne pre seba. Hovoril som si, že keď opustím školu, chcem mať dosť vedomostí a skúseností na to, aby som sa vedel o seba postarať.“

Pre Jana je jeho firma celý život a trávi v nej každú voľnú chvíľu. Robí ale to, čo ho naozaj baví a na čo študoval. Nudná kancelárska robota by ho zabila.

„Robte hlavne to, čo vás baví a venujte sa tomu. Nestačí len pozerať televíziu a čítať knihy – pokúste sa to reálne robiť. Uvidíte, že časom v tom budete dobrý a postupne si nájdete cestu, ako sa uplatniť.“

Ján Mészáros

Narodil sa v roku 1987 v Bratislave. Je absolventom Strojníckej fakulty Slovenskej technickej univerzity v Bratislave. Štúdium ukončil v roku 2012 a v poslednom roku štúdia bol kapitánom projektu STUBA Green Team SGT FE12. Dnes je spoluvlastníkom technologickej firmy e-Sense Slovakia, kde je CEO pre oblasť Engineering, Prototyping, Materials.

Zaujal vás príbeh Jána Mészároša? Napíšte nám na Facebooku.